Dřevěné terasy

Autor: Zuzana, publikováno: 01.12.2010 10:26
Článek je zařazen v kategorii: Dřevo

Dům se zahradou je snem mnohých. Máme-li jej, pak začneme uvažovat o terase, která dokáže obytný prostor rozšířit a ideálně propojit náš domov s naší zahradou. Terasy představují místo, kde si lze v létě odpočinout, grilovat a setkávat se s přáteli. Sice je stále možné tu a tam zahlédnout betonové nebo dlážděné terasy, přesto ale nejvyužívanějším materiálem zůstává a patrně i nadlouho zůstane dřevo.

Při promýšlení stavby terasy ze dřeva se naskýtá opravdu téměř nepřeberný výběr materiálu. Snadno dostupné a cenově přijatelné dřeviny pro zhotovení terasových prken jsou domácí smrk a borovice. Těm je třeba věnovat zvýšenou péči a používat olej pro prodloužení životnosti. Střednětvrdé dřevo zajistí střednědobou životnost: jedná se například o severský smrk či severský modřín. Nabídku tuzemských dřevin v poslední době stále častěji doplňují tvrdé a odolné dřeviny z tropických oblastí, jako je teak, bangkarai, massaranduba, ipe, kapur, bukit a mnohá další, která mají i bez pravidelné údržby životnost 30 až 50 let. Vlhké oblasti Asie a Jižní Ameriky jsou totiž domovem nejen těchto dřevin, ale také dřevokazných hub. Aby jim stromy dokázaly odolávat, obsahuje jejich dřevo přírodní fungicidy, které zůstávají i po jejich zpracování, a není proto třeba je impregnovat. Veškeré výše jmenované dřeviny na terasová prkna a mnohé další za příznivé ceny najdete na www.palubkykarban.cz, kde Vám také poradí s výběrem a následnou péčí.

Zachovat si povrch dřevěné terasy jako nový totiž vyžaduje určitou dávku úsilí a speciální olej, vhodný pro konkrétní druh dřeviny, který se nanáší štětcem, a to zhruba dvakrát ročně či podle potřeby. Druhou možností je smířit se s kratší životností terasy a ponechat terasová prkna svému osudu: dřevo získá působením vnějších vlivů stříbrně-šedou patinu a velice přirozené splývá se zahradou.

Je patrné, že výběr materiálu na zbudování terasy před domem stejně jako vhodného impregnačního prostředku není úkol jednoduchý, a odborná pomoc profesionálů je zde zcela na místě. Investice do dřevěné terasy se však bohatě vyplatí – terasa ze dřeva je velice příjemná na pohled i dotek, a to dokonce i bosých nohou. Dřevo se na rozdíl od betonu nebo dlažby v horku nerozpaluje, a proto své volby – terasy z některé z velkého počtu dřevin – nebudete nikdy litovat.


Pošlete svůj komentář

položky označené * je nutné vyplnit (E-mail se na stránkách nezobrazuje)