OSB desky

Autor: Martin Vasko , publikováno: 16.10.2010 12:57
Článek je zařazen v kategorii: Dřevo

 

Označení OSB, je zkratka pocházející z anglického originálu „oriented strand board“.

 

OSB desky jsou vyráběné z velkoplošných dřevěných třísek, které se při výrobě lisují z více vrstev, v kterých jsou třísky uspořádané vždy různým směrem. Obyčejně se používají třívrstvé OSB desky.

Díky výrobě z malých uspořádaných dřevěných třísek, OSB desky neobsahují suky, otvory po sukách, praskliny a další různé chyby dřeva.OSB desky

Výhodou OSB desek je voděodolnost, a proto se využívají hojně jako obklady stěn při výstavbách domů. V současnosti se OSB desky používají především při stavbě nízkoenergetických ekologických domů. Díky cenové dostupnosti jsou využívané i při rekonstrukcích starších staveb.

Dřevěný materiál neobsahuje žádné chyby dřeva, proto se OSB desky vyznačují vynikajícími fyzikálně mechanickými vlastnostmi. Jejich použití a montáž je velmi efektivní, šetří náklady, čas a v neposlední řadě jsou OSB desky také funkční částí stavby.

Použití

OSB desky se díky své pevnosti a tuhosti používají jako hlavní konstrukční materiál při budování staveb, především jako vnější i vnitřní obklady stěn. Využití OSB desek však zdaleka nekončí. Při stavbě domů ze dřeva je využijete ještě pro konstrukci střech, nebo jako různé interiérové prvky z hlediska nosných účelů, například pro podlahy, nebo zahradní stavby. Díky velmi dobrým vzhledovým vlastnostem se také používají jako vnější obklady stěn.

Montáž

Montáž OSB desek se díky jejich vnitřnímu složení stává velmi lehkou, s kterou si poradí každý kutil. Opracování, řezání, vrtání a frézování OSB desek je velmi jednoduché.

Pokud Vás zajímají další informace ohledně skladování a montáže OSB desek, doporučujeme přečtení článku zabývajícího se způsoby montáží OSB desek.


Pošlete svůj komentář

položky označené * je nutné vyplnit (E-mail se na stránkách nezobrazuje)