Palubky

Autor: Martin Vasko , publikováno: 16.10.2010 13:21
Článek je zařazen v kategorii: Dřevo

Hoblované palubkové dřevo se v dnešní době začíná čím dál tím víc využívat při stavbách nových domů a chalup.

Atmosféru tepla rodinného krbu nejlépe dotváří právě dřevo. Tento materiál se perfektně hodí do každého interiéru. Ať už v klasickém stylu zařízení domu, nebo do moderní stavby.Palubky

Dřevo však není jen designovým materiálem. Dřevěné palubky se vyznačují dlouhou životností a za to vděčíme především možnostem ošetřování dřeva, i při velkém poškození. Není problém již namontované palubky po pár letech ohoblovat, nebo ofrézovat a ošetřit. Tato úprava jim vrátí nový vzhled a prodlouží životnost.

Použité dřeviny

Palubky se vyrábí téměř ze všech druhů dřevin od měkčích, jehličnatých přes tvrdé listnaté dřeviny, až po různé exotické druhy dřevin. Výběr je skutečně široký, a proto se hodí do každého interiéru, i exteriéru.

Druhy palubek

Druhy palubek můžeme rozlišovat podle dřevin, z kterých byly palubky zhotovené. Nejbežněji využívané jsou v této oblasti dva druhy dřevin.

Světlé smrkové dřevo, které se hodí na všechny druhy obkladů. Je využívané zejména díky nízkému výskytu chyb dřeva, suků.

Borové dřevo je o něco tmavší a tvrdší, a také má široké využití. V některých případech vypadá borovicové dřevo zajímavěji díky výše zmíněným sukům, vytvářejícím zajímavé obrazce a barevné škále dřeva.

Při výběru palubek je dalším kritériem rozměr. Ten se však pojí k místu určení a použití.

Obkladové palubky vyžadují menší tloušťku, než palubky podlahové:

  • Obkladové palubky se vyrábí v tloušťce okolo 12 – 19 mm.

  • Podlahové palubky vyžadují větší tloušťku, danou vyšší zátěží dřeva. V praxi se používají v tloušťce od 24 do 28 mm.

  • Terasové palubky se dají považovat za nejnáročnější z hlediska požadavků na zátěž, spolu s odolností proti nepříznivým vlivům počasí. U terasových palubek se proto doporučuje důkladně zvážit kvalitu, tvrdost a odolnost zvoleného typu použité dřeviny.

Rada: v prostorech s vysokou zátěží je vhodné volit nejen odolnější typ dřeva, ale i úměrně větší tloušťku palubek.

Dalším kritériem pro výběr palubek je také vlhkost dřeva.

Palubky sa při zpracovávání dřeva uměle vysouší. Obkladové palubky, určené pro venkovní obklady mají vlhkost dřeva cca 12%. Podlahové palubky k vnitřnímu použití jsou vysušené na 10% vlhkost.

U obkladových palubek je dobré se zaměřit také na správný profil. Používají se především tři najznámější profily palubek:

  • Klasik

  • Softline

  • Tatran

Montáž

Při montáži se Vám jistě bude hodit jednoduchá pomůcka pro pokládání palubek. Tuto technickou pomůcku si můžete snadno vyrobit u Vás doma, podle návodu na stránkách UrobSiSam.sk, to zvládne i méně zdatný kutil.

Následnou montáž palubek také zvládnete velmi jednoduše, ale už bude vyžadovat přeci jen trochu více fyzického nasazení.

Můžete postupovat podle návodu na montáž uveřejněného na webu MojePalubky.cz.


Pošlete svůj komentář

položky označené * je nutné vyplnit (E-mail se na stránkách nezobrazuje)