Sekejte, dokud se dá. Odrostlá tráva pod sněhem zplesniví

Autor: Filip, publikováno: 24.10.2011 12:35
Článek je zařazen v kategorii: Dům a zahrada

Podzimní údržba zahrady má řadu pravidel, které se vyplatí dodržovat. Kromě nezbytného úklidu ještě stále musíme myslet na náš tolik hýčkaný trávník. Abychom se na jaře po odtání sněhu nedočkali jen nahnilé hnědé plsti, je třeba v podzimním období pažit sekat, co nejdéle to jde.

 

O všem rozhoduje počasí, takže přesný termín, do kdy se má travní porost udržovat, nelze určit. Všeobecné pravidlo však říká, že pokud stébla trávy díky příznivé teplotě a slunečním paprskům stále ještě rostou, je potřeba je před napadnutím sněhové peřiny zkrátit trávu asi na délku 3 – 4 cm.  Tím zajistíme, že trávník nebude přerostlý a během zimy nezplesniví.

 

A když sekání, tak pohodlně a efektivně. Rotační sekačka vybavená pojezdem vám ušetří spoustu námahy. Jede sama, tudíž ji nemusíte obtížně tlačit. Bez potíží zvládne sekání ve svahu nebo na jinak členitém pozemku.

 

Bolavá záda a mozoly na rukách jsou minulostí, moderní sekačky na trávu myslí především na uživatelský komfort a jsou vybaveny řadou šikovných funkcí. Mezi ně patří například centrální nastavení výšky sečení, jednoduché a rychlé nastavení sklonu a výšky madla, ergonomické spínače, které skvěle padnou do ruky a během práce neřežou a netlačí. Praktickým detailem jsou kola uložená na kuličkových ložiscích.

 

Nejlepší modely travních sekaček bývají osazeny spolehlivými a výkonnými motory od renomovaných světových výrobců Briggs & Stratton, GGP nebo Honda. Tyto pohonné jednotky se vyznačují dlouholetou životností a snadno se startují. Nejpropracovanější stroje se mohou pochlubit perfektním sekáním hustého a přerostlého porostu, širokým odhozovým tunelem a dokonalým sběrem i vlhké trávy.

 

Křovinořezy – univerzální pomocníci po celou sezonu

 

Ani sebelepší sekačky se ale nedostanou do všech zákoutí zahrady. Jak si poradit se zbytky trávy podél plotu, skalek a na jiných těžko přístupných místech? Řešením jsou křovinořezy, pro kyvadlový způsob sečení někdy nazývané motorové kosy.

 

Jde o výkonné a spolehlivé stroje, které se nezaleknou plošného sekání, přerostlé trávy, ale ani náletů a dalších slabších dřevin či větví, což oceníte zvlášť v tomto období. Pro maximální komfort při práci se křovinořezy zavěšují na ramenní nebo zádové popruhy a většinou mají „řídítka“ ve tvaru písmene T pro dvojitý úchop.

Jaký typ vybrat

 

Při nákupu křovinořezu byste měli hledat stroj s dekompresním ventilem pro snadné startování, sofistikovaný antivibrační systém pomocí pružin nebo silentbloků, vstřikovač paliva a poloautomatický sytič. Kvalitní křovinořezy mají ve standardní výbavě automatické zkracování vyžínací struny, což umožňuje plnou bezpečnost a efektivitu sečení. Pohodlnou manipulaci zajistí výškově nastavitelná rukojeť nebo další polohování. Tato technická řešení nabízejí špičkové stroje Oleo-Mac.


Pošlete svůj komentář

položky označené * je nutné vyplnit (E-mail se na stránkách nezobrazuje)