Sekačky na trávu

Autor: Zuzana , publikováno: 22.10.2010 10:16
Článek je zařazen v kategorii: Dům a zahrada

 

 

Máte - li dům, vilu, chatu, či pouze chaloupku, zcela jistě máte také trávník. Pokud si přejete, aby Váš trávník vypadal na pohled pěkně a zároveň se Vám po něm dobře chodilo, je nutné se o něj pravidelně starat. Naštěstí jsou už pryč doby, kdy jediným řešením, jak o trávník pečovat, bylo vzít kosu a kosit a kosit... Dnes už je spíše problémem vybrat na Váš trávník ten správný typ sekačky na trávu. Tento článek by Vám měl výběr ulehčit.

 

Důležitá kritéria pro výběr té správné sekačky na trávu jsou:
jaký typ trávníku budete sekat
• jakou rozlohu má Váš trávník
jak často budete sekačku na trávu používat
kdo bude sekačku obsluhovat
• jak kvalitní trávník chcete mít a kolik peněz jste ochotni do údržby investovat

 

Sekačky na trávu se liší nejen způsobem, jakým jsou poháněny, ale také způsobem, jakým od sebe oddělují jednotlivé části listů.

 

Základními typy sekaček na trávu podle způsobu sečení jsou:

•Rotační sekačky
•Vřetenové sekačky
•Strunové sekačky

 

Rotační sekačka na trávu přesekne stébla díky vysoké rychlosti, s jakou se pohybuje rotující nůž kolem vertikální osy. Stébla oddělí i v případě, že je ostří otupené, ale výrazně se tím snižuje kvalita trávníku a také prodlužuje doba sečení ( a zvyšuje se spotřeba), proto je důležité udržovat nůž ostrý.

 

Vřetenové sekačky na trávu jsou k trávníku velice šetrné, neboť dochází k oddělování stébla pomocí střihu, jako by jste jej zastřihávali nůžkami po jednotlivých stéblech. Takto zastřižené trávníky pak vypadají krásně svěže a mají sytě zelenou barvu. O ostření nožů v těchto typech sekaček se postará protiběžná ostřící lišta, takže zůstávají stále ostré.

 

Strunové sekačky na trávu slouží k dosekávání trávy v těžko dostupných místech, do kterých se ostatní typy sekaček nedostanou, například v okolí domu, nebo na okrajích záhonů. Tento typ sekaček se pak liší svým výkonem (do hustšího a vyššího porostu raději volte větší                  výkon), množstvím strun, či možnostmi horizontálního a vertikálního sečení.

 

Dále rozlišujeme sekačky na trávu podle způsobu pohonu na:

•benzínové sekačky
•elektrické sekačky

 

Benzínové sekačky na trávu jsou stále oblíbenější. Jejich velkou výhodou je nezávislost na přívodu elektrické energie a velký výkon, který Vám umožňuje sekat nejen velké travnaté plochy, ale také velmi hustý porost. Jsou ovšem náročnější na údržbu – každý rok je třeba vyměnit motorový olej a zkontrolovat, případně vyměnit palivovou svíčku, vzduchový a olejový filtr. Pokud však benzínové sekačce budete věnovat dostatečnou péči, odvděčí se Vám několikaletou službou.

 

Elektrické sekačky na trávu bývají zpravidla lehčí, tišší a jednodušší na údržbu. Jejich provozní náklady jsou nižší, jste však závislí na blízkosti elektrické přípojky. Jsou vhodné pro menší plochy a ne moc hustý porost.

 

Mezi další varianty benzínových i elektrických typů sekaček na trávu patří:

 

sekačky mulčovací, které listy rozsekají na malé kousíčky. Tyto propadnou na trávník, kde mohou tlít a vytvářet tak hnojivo.

 

sekačky s pojezdem či bez pojezdu, přičemž sekačky s pojezdem jsou vhodné všude tam, kde sečení vyžaduje větší námahu. Jsou také skvělým pomocníkem pro ženy, nebo starší lidi, neboť Vám díky vlastnímu pojezdu odpadá i ta poslední povinnost - tlačit sekačku po zahradě.

 

•V neposlední řadě existují už také sekačky plně automatické, u kterých Vám stačí pouze dotlačit sekačku na trávník a pak už jen můžete sledovat, jak sama pracuje. Jejich nevýhodou je možnost používat sekačky pouze na rovné ploše bez větších výmolů a také jejich vysoká cena.

 

Ale co s posečenou trávou?

 

Většina dnešních sekaček, ať už jsou benzinové, či elektrické, rotační, či vřetenové má možnost připojení sběrného koše na trávu, takže odpadá nekonečné hrabání. Výhodou je, že společně          s posečenou trávou zmizí z Vašeho trávníku také různé další nečistoty, listí a podobně.

 

Kobras nabízí sekačky všech typů od několika výrobců.
 


Pošlete svůj komentář

položky označené * je nutné vyplnit (E-mail se na stránkách nezobrazuje)