• Dům
  • Byt
  • Hobby a zahrada
  • Zajímavosti
  • O nás
  • Kontakt

Přihlášení

Zapomenuté heslo (obnovení hesla)
Registrace

/ články / Jak čistit matrace a potahy

Jak čistit matrace a potahy

Vloženo: 16. 9. 2019

Pro náš zdravý spánek je důležitá kvalitní postel, rošt a samozřejmě odpovídající kvalitní matrace. Ať se jakkoli snažíme, stane se, že se po čase na matraci objeví skvrny, usadí prach a matraci zabydlí nechtění roztoči a vyskytnou se zdraví nebezpečné plísně a alergeny. V takovém případě je nejvyšší čas matraci vyčistit. Obecně platí, že čištění matrací a potahů bychom se měli věnovat pravidelně, a zajistit si tak nejen pohodlí, ale také zdravotní nezávadnost všech předmětů, které jsou pro dobré spaní nutné.

Strojové čištění nebo „babské“ rady?

Nejrychlejším a nejúčinnějším způsobem, jak čistit matrace a odstranit skvrny a nečistoty, je strojní čištění. To se většinou provádí extraktorem. Existují odborné firmy, které se tímto čištěním zabývají a jejichž služby si můžete objednat. Jinou možností je zapůjčit si tento přístroj a čištění provést sami. Časté používání extraktoru však může čištěné předměty poškodit, navíc není vždy nutné, čistit matraci nebo potahy celé. Někdy stačí jen vyklepat a zaměřit se na skvrny. Jak tedy vyčistit potahy a matrace pomocí prostředků, které máte běžně v domácnosti?

matrace

Začněte důkladným vysátím pomocí vysavače

Než začnete čistit, dejte stranou polštáře a peřiny a povlečení dejte do prádla. Na vyčištěnou matraci patří jedině čisté lůžkoviny. Pak si připravte vysavač, budete potřebovat nástavec určený na čalounění. Vysavačem pak vysajte horní a spodní stranu matrace a také boky. Při vysávání se vám podaří odstranit většinu prachu, chlupy a vlasy. Mnoho lidí dnes trpí nadměrným pocením v noci a na matraci zůstávají skvrny od potu, tělního mazu a také pach. Toho se lze zbavit pomocí jedlé sody. Nasypte ji na matraci a jemným kartáčem a krouživými tahy sodu do matrace vetřete. Nechte několik minut působit. Stejně působí směs kysličníku, trochy prostředku na nádobí a jedlé sody. Tato směs se nanáší pomocí postřikovače a nechává se zaschnout. Soda nebo zbytek čističe se pak odstraní opětovným vysátím.

Odstraňte skvrny od různých nehod

V průběhu usínání i spaní mohou nastat nechtěné situace, při kterých jsou matrace nebo potahy znečištěny nejrůznějšími skvrnami, jako je krev, sliny, moč nebo jiné tělní tekutiny. I tyto skvrny je nutné odstranit. Odstranění je snazší, pokud dojde k čištění bezprostředně po vzniku skvrn. Zaschlé skvrny se odstraňují obtížněji a mnohdy se stanou neodstranitelnými. I na vyčištění odolných skvrn existují domácí a chemické prostředky, nejlepší ochranou je však vzniku skvrn zabránit použitím vhodného chrániče nebo potahu. Chrániče na matrace nepropustí tekutiny, ale jsou prodyšné, brání vzniku bakterií a plísní a můžete je vyprat v pračce. Při čištění matrace nezapomínejte ani na rošt. Ten zbavte prachu a otřete vlhkým hadříkem.

Skvrny od krve jsou odolné

K nejobtížněji odstranitelným skvrnám patří skvrny od krve. Abyste byli úspěšní, dodržte několik zásad, jak vyčistit krev z matrace. Začněte čištěním studenou vodou. Poté polijte skvrnu peroxidem vodíku a nechte působit. Peroxid můžete použít opakovaně a ošetřované místo poté vyprat. Zaschlé skvrny se čistí směsí peroxidu, prostředku na mytí nádobí, soli a kukuřičného škrobu. Vzniklá směs se nanese na skvrnu a nechá se působit až do úplného zaschnutí. Zbytky je pak potřeba vyluxovat. Celý postup lze opakovat. Podobně je možné vyčistit i další typy skvrn. Na plísně je vhodné použít speciální přípravky, například Savo.

Vyčistit a oživit potřebují také potahy

Pravidelnou péči potřebují i nejrůznější potahy. Ty pravidelně luxujte a barvy zkuste oživit pomocí octové vody, kterou potahy lehce otřete. Pokud by vás trápily žmolky, ty lze lehce odstranit pomocí odžmolkovače nebo jednorázových žiletek. Na chlupy platí lepicí pásky. Odstranění skvrn z potahů závisí také na materiálu, ze kterého jsou potahy zhotoveny. Někdy pomůže nanesení holicího krému a jeho následné setření, jindy použijeme jako odstraňovač jedlou sodu nebo prostředek na nádobí. To platí zvláště pro potahy z umělých materiálů. Domácí prostředky jsou často mnohem šetrnější než chemie, a určitě jsou i levnější a ekologické.

Přečtěte si i další články o domácnosti:

  • Jak vyčistit skvrny z koberce
  • Jak se zbavit octomilek

Zdroj obrázků: www.pixabay.com

Nejnovější články:

    Pergola stavěná svépomocí nebo firmou? Každý přístup má své výhody a nevýhody
    Veletrh Stavotech Olomouc - Úspory energií a architektura
    Jak vypěstovat kvetoucí kalu
    Zařizujeme pokojíček pro miminko
    Výstava Dušičky - vše pro váš dům

Doporučujeme:

Vše pro spánek: matrace, polštáře, postele
FOR PASIV
Střechy 2020

Nejnovější články kategorie ""

  • Pergola stavěná svépomocí nebo firmou? Každý přístup má své výhody a nevýhody

    Pergola stavěná svépomocí nebo firmou? Každý přístup má své výhody a nevýhody

    Kategorie: Hobby a zahrada

    Vloženo: 6. 12. 2019

    Zvažujete o postavení pergoly na zahradě? Zvládnete si pergolu postavit svépomocí nebo je lepší oslovit firmu?

    Číst více

  • Veletrh Stavotech Olomouc - Úspory energií a architektura

    Veletrh Stavotech Olomouc - Úspory energií a architektura

    Kategorie: Zajímavosti

    Vloženo: 22. 10. 2019

    Největší podzimní stavební veletrh na Moravě – to je Stavotech – Moderní dům. Již 58. ročník veletrhu na Moravě vám představí bohatou nabídku firem doplněnou o řadu doprovodných výstav, seminářů, konferencí a různých prezentací.

    Číst více

  • Jak vypěstovat kvetoucí kalu

    Jak vypěstovat kvetoucí kalu

    Kategorie: Hobby a zahrada

    Vloženo: 21. 10. 2019

    Hledáte zajímavou rostlinu, která by měla úžasné květy toulcového tvaru v různých barvách a bylo by ji možno využít jak do kytic, tak květinových vazeb?

    Číst více

Copyright © 2018 Unishops

Created by ArtWeby | Powered by ArtCMS