Jak se zbavit octomilek
Kategorie: Byt
Vloženo: 14. 7. 2019
Jistě už jste někdy zažili situaci, kdy jste někde zapomněli kousek ovoce, nedopitý mošt či víno nebo do odpadkového koše vyhodili nahnilé ovoce, a další den jste dostali nevítanou návštěvu – celé hejno protivných malých mušek, které se pletou všude a vypadá to, že se jich nikdy nezbavíte. Ano, řeč je o octomilkách. Tento malý hnědý nebo nažloutlý hmyz vás svou přítomností dokáže naprosto otrávit, protože se nedá odehnat a je stále všude kolem vás. Muška octomilka zkrátka miluje sladkou vůni ovoce, zvláště nahnilého nebo zkvašeného. Co na mušky octomilky tedy platí?
Octomilka obecná neboli ovocná, octová či vinná muška
Octomilky nebo-li Drosophila, jsou zkrátka vysazené na jakékoli ovoce, nejvíce však milují to zkažené nebo kazící se. Stačí nedopít láhev vína, nepřikrýt kvásek, hodit zbytky ovoce do odpadkového koše. Zbyla vám pecka, ohryzek nebo slupka? Neukliďte je a muška octomilka se nastěhuje do vaší domácnosti. Z několika jedinců se během několika dnů stane celé hejno, octomilky se množí velkou rychlostí a potravu si v domácnosti vždy najdou. A obtěžovat opravdu dokáží, můžete je přirovnat k mouchám a komárům. Jak na octomilky v domácnosti? Nestačí jen zlikvidovat zkažené ovoce, i po úklidu budete všude potkávat octomilky. Hubení je obtížné, ale ne nemožné, jen vám dá více práce a budete muset dodržovat určitá pravidla.
Nejlepší je prevence
Vidíte, že se kolem vás mihla nebo usedla octomilka? Hubení rukama nemá smysl, každou octomilku okamžitě nahradí dvě další, celá nová generace potřebuje k vylíhnutí jen tři dny. Sice přímo neohrožují lidské zdraví, ale jsou přenašeči plísní a zničí vše, v čem se nachází ovoce. I když je odeženete, stihnou naklást vajíčka a ovoce se pak rychle zkazí, nebo umístí vajíčka do již hotových pokrmů, které pak již nemůžete konzumovat. Než přemýšlet o tom, jak se zbavit octomilek, je jednodušší zabránit tomu, aby se k vám vůbec nastěhovaly. K tomu stačí dodržení určitých pravidel hygieny, jinak budete muset líčit nejrůznější pasti na octomilky a rozhodně nebudete mít záruku, že budete úspěšní.
Co na mušky octomilky platí
Pořádek v kuchyni by měl být samozřejmostí. Pokud budou na kuchyňské lince zbytky nedojedených potravin, zvláště jídel s ovocem, sladkostí a podobně, můžete návštěvu octomilek očekávat. Máte-li ovoce na stole, je nutné pravidelně ho kontrolovat a okamžitě odstraňovat kusy, které jsou přezrálé a hnijí nebo jsou poškozené. Pokud by se jednalo o ovoce, které se rychle kazí, můžete ho buď přikrýt nebo zavřít do chladničky. Zvláštní pozornost věnujte odpadkovému koši. Zbytky kazícího se ovoce okamžitě odneste, nezapomínejte po výměně pytlíku vytřít koš dezinfekcí, aby na dně nemohla zůstat ovocná šťáva. Stejně opatrně nakládejte s džusy a sirupy, otírejte je a dbejte na řádné uzavření. Pozor na pokapanou linku, i ta může být příčinou, že k vám vletí octomilka. Hubení pak bude těžší, protože tento hmyz se rád usadí i na vlhké hlíně pokojových květin nebo v kuchyňském odpadu.
Když už máte octomilky v domě
Nestihli jste zasáhnout včas a octomilky se vám už usadily v domácnosti? Tipů i rad, jak na octomilky, je mnoho, ne všechny jsou však spolehlivé. Zvolte si takový způsob, jaký vám vyhovuje, a zjistěte, co na octomilky platí. Můžete použít chemii nebo využít osvědčených babských rad. V drogerii jistě najdete lepicí pásky, které jsou napuštěné pro octomilky přitažlivou vůní a také insekticidem, který je zahubí. Jinou možností je elektrický lapač. Účinný je i stroužek česneku, který však může obtěžovat jiným pachem. Octomilky nemají rády některé druhy koření, například hřebíček. Vyrobit můžete i past na octomilky z plastové láhve, kterou zbavíte vršku, nalijete trochu lákavé tekutiny a zakryjete proděravělým papírem, který octomilkám dovolí proniknout dovnitř, ale nepustí je ven. Někdo přiláká octomilky na nahnilé ovoce a pak celé hejno vyluxuje. Dekorativní variantou mohou být masožravé rostliny. Záleží zcela na vás, jaký způsob si zvolíte, v každém případě počítejte s tím, že budete potřebovat pevné nervy a dostatek trpělivosti.
Přečtěte si i další články:
- Jak zvítězit nad mravenci v bytě
- Vodního kamene se zbavíte i bez chemie
- Jak se starat o dřevěnou terasu
Zdroj obrázků: www.pixabay.com