Jak si zařídit svoz popelnice na bioodpad?
Kategorie: Byt
Vloženo: 16. 1. 2023
Třídění bioodpadu už není jen záležitostí ekoaktivistů. Popelnice na rostlinný odpad jsou dostupnější než kdy dřív. Kde popelnici na bioodpad sehnat a jak si zařídit její svoz?
Proč třídit bioodpad?
Rovnice je jednoduchá, díky bezplatnému třídění rostlinného odpadu do hnědé popelnice člověk vyhodí méně odpadu do popelnice na komunální odpad, takže nemusí mít tak častý svoz a platit tak vysoké poplatky. Bioodpad v komunálu je zkrátka plýtvání peněz.
Ocení to i města a obce, pro které je likvidace komunálního odpadu dražší.
Dostupnější než kdy dřív
O třídění bioodpadu vzrostl značně zájem během loňského roku 2022, když vešla v platnost novela zákona č. 541/2020 Sb. o odpadech, podle které musí obce svým občanům zajistit přístup k třídění rostlinného odpadu celoročně.
Mnoho obcí se proto rozhodlo poskytnout svým obyvatelům hnědé popelnice zadarmo, lidé si v těchto případech platí pouze za svoz.
Pokud máte o zapůjčení popelnice na bio, tedy rostlinný odpad, zájem, obraťte se na příslušný úřad ve vaší obci, případně na organizaci odpovědnou za svoz komunálního odpadu ve vašem městě, u které si můžete vlastní hnědou popelnici objednat. Tam si taky nahlásíte, kdy a jak často máte o svoz bioodpadu zájem.
Pusťte se do třídění!
Ve městech a obcích jsou využívány k třídění bioodpadu popelnice na bioodpad, které jsou určeny pro takzvaný kuchyňský bioodpad.
Kuchyňský bioodpad vzniká nejčastěji při přípravě domácích jídel. Jakmile se člověk do přípravy obědů a večeří pustí, zákonitě zjistí, kolik bioodpadu při jeho přípravě vznikne. Tolik slupek! Tak šup s nimi do bioodpadu, ať nezabírají místo v popelnici na komunální odpad.
Do hnědé popelnice patří čistý bioodpad:
slupky a zbytky od ovoce a zeleniny
- kávový lógr
- čajové sáčky
- skořápky od vajec
- zbytky jídel - pokud neobsahují maso a kosti
- popel ze dřeva
Přesně tak, bioodpadem nejsou kosti ani maso od oběda. Běda těm, kteří kdy společné biopoplenice na sídlišti zamastili zbytky jídel, které do nádoby vůbec nepatří. Ale chybami se člověk učí.
A pozor, podle některých zdrojů nepatří do biopopelnice ani plastové pytlíky, které jsou výrobci označované jako biologicky rozložitelné. Níže je uveden seznam věcí, které do hnědé popelnice rozhodně nevhazujte.
Do bioodpadu nepatří:
- maso, kosti
- dětské pleny ani dámské hygienické pomůcky
- stolní oleje a tuky
- sáčky s psími exkrementy
- drobné uhynulé zvěrstvo
Konkrétní seznam toho, co do hnědé popelnice třídit, vám poskytne vaše obec. Záleží, jak se bude s vytříděným bioodpadem dále nakládat. Některé obce přistavují svým obyvatelům místo hnědých popelnic kontejnery na bioodpad, do kterých lze vhazovat vedle kuchyňského bioodpadu také rostlinný odpad ze zahrady.
Kam s větvemi a trávou ze zahrady?
Pokud neurčuje obec jinak, větve a shrabané listí v pytlích patří do sběrného dvora. S takovým množstvím bioodpadu si tady poradí snadno.
Část z něj bude během finálního zpracování přeměněna na kompost, který následně zužitkují zahrádkáři a zemědělci, a tak se vrátí zpět od půdy.
Kompostování
Mimo možnost třídění bioodpadu do hnědých popelnic existuje řešení, které je takovým ideálem, a to mít vlastní kompost na zahrádce. V případě bytových domů se nabízí možnost nadchnout se svými sousedy pro komunitní kompostování.
Tip na závěr
Chtěli byste kompostovat, ale bydlíte v bytovém domě bez zahrádky? Nevadí, řešením může být vermikompostér. Domácí vermikompostéry jsou speciálně navrženy tak, aby vám doma nezapáchaly. Pojmou kuchyňský čistý bioodpad stejně jako hnědá popelnice, ovšem v menším množství. Jejich finálním produktem je takzvaný “čaj”, který pak můžete použít jako hnojivo pro vaše domácí rostliny.
Zdroj fotek: Pixabay.com