Jak vypěstovat kvetoucí kalu
Kategorie: Byt
Vloženo: 21. 10. 2019
Hledáte zajímavou rostlinu, která by měla úžasné květy toulcového tvaru v různých barvách a bylo by ji možno využít jak do kytic, tak květinových vazeb? Pak je kala čili kornoutice (Zantedeschia) z čeledi Araceae správnou volbou. Samotné jméno rostliny je označením pro krásu. Kala pochází z jižní Afriky, má vysoké nároky na dostatek vody a vyžaduje teplé podmínky. Roste z oddenků. V Evropě je známá již ze 17. století. V řecké mytologii byly kaly kapkami mléka bohyně Hery. Ty vytvořily Mléčnou dráhu a ty, které spadly na zem, se změnily v kaly. Dnes jsou nádhernou letní ozdobou zahrady nebo bytu, v květinářstvích často velmi žádanou květinou, kterou je možno využít v kyticích určených k různým účelům.
Jak vypadá kala?
Kala vám nabídne neskutečně široké množství barevných druhů – bílou, zelenou, žlutou, oranžovou, fialovou či růžovou a jejich odstíny. Dekorativní jsou i samotné výrazně zelené šípovité listy kaly. Mohou na nich být bělavé nebo stříbřité skvrnky. Stopka je bezlistá a květ má tvar toulce či trumpety. Rostliny jsou poměrně rozdílné výšky – různé druhy se pohybují od 30 do 90 cm. Liší se od sebe jak barvami, tak vegetačním obdobím – lze rozlišit letní a zimní kaly. Nejrozšířenější bílá kala je zimním druhem. Jde o silnou rostlinu dosahující výšky až jednoho metru a aromatické květy mohou mít průměr až dvacet centimetrů. Pro bohaté květy je tedy nutné, aby kala byla od podzimu do jara umístěna na světlém místě s teplotami mezi 15 - 18 stupni. Letní kaly jsou otázkou nedávné doby. Tyto rostliny se přizpůsobily podmínkám našich oblastí. Celkově se jedná o menší rostliny než bílé kaly, ale nabízejí více druhů barev i různorodost listů.
Kaly můžete pěstovat doma i na zahradě
Dá se říci, že kaly patří k rostlinám nevyžadujícím přehnanou péči. Nejdůležitější je výběr vhodného místa a správný postup výsadby. Kaly potřebují volnou a odvodněnou půdu. Umístěny by měly být na plné slunce nebo v teplejších krajích do částečného stínu. Ideální dobou pro výsadbu je jaro, když již nejsou mrazíky. Jednotlivé rostliny se vysazují cca 30 cm od sebe do hloubky asi 10 cm. Po sadbě by měla následovat pořádná zálivka. Vlhko vyžadují kaly po celou dobu růstu, stejně jako patřičné hnojení. Ideální volbou je i mulčování, které pomůže udržovat vlhkost. Nezapomeňte na zálivku i v době vaší nepřítomnosti, pokud jedete na dovolenou zálivku vám zajistí automatické zavlačovací systémy pro pokojové rostliny.
Poté, co kala přestane kvést, potřebuje odpočinek. V té době by měla být zálivka omezená. Při pěstování v květináči stačí přemístění kaly na chladnější místo s menším množstvím světla. Po době odpočinku – dva nebo tři měsíce, se vrátí na původní stanoviště a začíná se se zálivkou. Venkovní kaly je nutné na zimu vykopat, osušit, odstranit zbytky půdy, uložit do rašeliny a umístit do tmavé, suché a chladné místnosti. Na jaře se pak opět vysadí.
Přemýšlíte o tom, proč nekvete kala? Zkuste zvýšit množství hnojiva a zkontrolujte, zda má vaše rostlina skutečně vyhovující podmínky.
Kala má široké spektrum využití
Málokterá rostlina má tak bohaté možnosti využití jako kala. Pěstování přitom není nijak náročné, proto se kala těší značné oblibě. Jednotlivé barvy byly dokonce zahrnuty do květomluvy. Bílé kaly se nejčastěji využívají do svatebních vazeb. Žluté kaly jsou výrazem vděku, růžové jsou symbolem romantiky. Černé kaly jsou elegantní, fialové vyjadřují obdiv, červené zdůrazňují odvahu a krásu. Afričané využívají oddenky kaly jako lék na hojení ran. Pokud budete potřebovat větší množství kal, namnožte si je sami pomocí dceřiných hlízek. Květů se pak dočkáte během dvou sezón. Nezapomínejte na to, že kaly potřebují opylovat, což umožňuje právě toulec květu, který opylovače láká. Podobně tvarované květy má i příbuzenstvo kal, jako jsou zmijovce, anturia, monstery nebo filodendrony.
Zdroj obrázků: weww.pixabay.com