Druhy stavebního a truhlářského řeziva
Kategorie: Hobby a zahrada
Vloženo: 8. 3. 2019
STAVEBNÍ A TRUHLÁŘSKÉ ŘEZIVO
Dřevo - dnes velmi oblíbený stavební prvek, který je součástí téměř každé domácnosti. Rozřezáním surového dříví rovnoměrně s podélnou osou získáme stavební a truhlářský materiál zvaný řezivo.
Významnou roli hraje při zpracování dřeva jeho vlhkost, kterou je nutné zohlednit. Přídavek na seschnutí dříví je součástí výrobního rozměru.
Podle úpravy povrchu kmene rozlišujeme řezivo omítané a neomítané. Při omítaném řezivu jsou prkna rovnoměrně oříznuta tak, aby jejich šířka byla v každém místě stejná. Při neomítaném řezivu zůstává na bočních stranách část kmene.
Výroba řeziva nejčastěji probíhá ve specializovaných provozech, tzv. pilách za pomocí rámových, kotoučových nebo pásových pil, které kulatinu podélně rozřežou a získáváme několik druhů řeziva.
ODLE DRUHU DŘEVINY
- jehličnaté řezivo
- listnaté řezivo
- tvrdé řezivo
- měkké řezivo
PODLE OPRACOVÁNÍ:
- omítané (boky jsou neoříznuté, nebo jen částečně)
- neomítané (středové řezivo, nebo s oříznutými boky bez oblin)
PODLE ČÁSTI KULATINY, ZE KTERÉ BYLO ŘEZIVO VYŘEZANÉ
dřeňové
krajinové
středové
boční
PŘEHLED DŘEV NAŠICH NEJVÝZNAMNĚJŠÍCH STROMŮ
SMRK
Dřevo smrku je smetanově bílé až nahnědlé, s výraznými letokruhy. Smrk je i přes svou měkkost houževnatý, poměrně pevný a pružný. Ze všech jehličnanů je také nejznámější a nejpoužívanější.
BOROVICE
Dřevo borovice je měkké, křehčí než smrk, bělová část je smetanově bílá až k okru, jádro oranžově hnědé. Letokruhy jsou výrazné. Bělové dřevo trpívá charakteristickým zamodráváním došeda, což se považuje za vadu na kráse. Borové dřevo se díky jeho odolnosti dodnes používá především na okna a dveře, včetně rámů.
MODŘÍN
Modřínové dřevo je polotvrdé, tvrdší než smrkové nebo borové, pevné a trvanlivé. Bělová vrstva je světle žlutohnědá, jádro okrové až červenohnědé. Kresbu letokruhů má hustší než smrk a vyniká krásnou mnoha drobných, dobře zarostlých součků. Je vhodný k výrobě masivního nábytku, schodů, zábradlí, obložení apod. Obložení schodů dřevem je dnes velmi vyhledávané.
AKÁT
Akátové dřevo je těžké, velmi tvrdé, značně pružné a houževnaté. Dobře odolává vodě i počasí. Od úzké hnědobílé jde ke dřeni žlutozelenohnědá barva, s rozdílnou, mnohdy zajímavou kresbou. Letokruhy jsou dobře viditelné.
DUB
Dubové dřevo je jedno z nejžádanějších. Má poměrně úzkou, světlehnědou běl a široké, stejnoměrně hnědě zbarvené jádro. Je to dřevo tvrdé, pevné, houževnaté a trvanlivé. Je odolné povětrnostním podmínkám i střídání vlhka a sucha.
JASAN
Běl, u mladých stromů široká, u starých užší, je smetanově bílá, u některých jedinců bělejší než javorová, jindy narůžovělá. Jádro bývá nepravidelně ohraničené, tmavohnědé. Výrazné letokruhy vytvářejí krásnou kresbu.
HABR
Habr je z našich dřev nejtvrdší. Jeho dřevo je husté, stejnoměrně šedobílé až hnědobílé. Po vyschnutí je stálé.
BUK
Bukové dřevo patří z listnáčů k nejznámějším. Je tvrdé, málo pružné a poměrně pevné. Barvu má světle hnědou až narůžovělou, pařením získává tmavší, charakteristickou barvu. Je stejnorodé a husté.
JAVOR
Javorové dřevo patří k nejsvětlejším z našich dřev, je smetanově slonovinově bílé, až do krémova. Okolo dřeně či suků se někdy objevují zelené nebo černohnědé pruhy a skvrny. Dřevo je tvrdé a lesklé. Dobře se opracovává. Kvůli kontrastu se používá v nábytkářství, v dýhách i v masivu.
OŘECH
Dřevo ořešáku je vysoce kvalitní a velice rychle roste. Navíc jde o strom nenáročný na péči, takže ho lze za nízkých nákladů pěstovat na rozsáhlých plochách. Vyrábí se z něj nábytek.
Truhlářské a stavební řezivo naleznete u prodejců dřevařského materiálu.
Zdroj obrázků: www.pixabay.com