Vodního kamene se zbavíte i bez chemie
Kategorie: Byt
Vloženo: 7. 6. 2019
Jak vyčistit rychlovarnou konvici
Vodní kámen trápí i moderní přístroje, jako je například rychlovarná konvice. Nejen, že se usazuje na dně a jeho kousky se uvolňují do vody při vaření, ale obaluje spirálu a dno konvice, takže voda se ohřívá déle. Můžete samozřejmě zakoupit prášek nebo tablety pro odstranění vodního kamene, ale účinné je i využití domácích prostředků. Na vodní kámen v konvici stačí ocet nebo kyselina citronová. Naplňte konvici vodou a přidejte cca 1 dcl octa či lžíci kyseliny citronové. Vodu s přidaným čističem uvařte a nechte odstát. Minimum je jedna hodina, ideální je ponechat směs v konvici přes noc. Pokud je nános příliš silný, bude nutné postup opakovat. Dojde k uvolnění a rozpuštění vodního kamene. Před dalším použitím je nutné konvici několikrát vyvařit.
Vodní kámen v záchodové míse dokáže potrápit
Mnoho hospodyněk se trápí s problémem, jak odstranit vodní kámen z WC. Zvláště tehdy, máte-li tvrdou vodu, usazuje se vodní kámen jako hnědá hmota v dolní části mísy. Působí odpudivě a dá se jen těžko odstranit. Je však nutné včas se této usazeniny zbavit, jinak by mohl vodní kámen WC i ucpávat. Zde pomůže opět ocet. Vetší množství octa – cca litr – je nutné nalít do mísy a nechat přes noc nebo přes pracovní den působit. Pak už je potřeba jen důkladné vydrhnutí pomocí štětky. Někdy však ocet k odstranění vodního kamene nestačí. V takovém případě použijte kyselinu solnou. Ta se nalije do mísy, nechá cca půl hodiny až hodinu působit a mísa se pak vydrhne štětkou a důkladně opláchne. Po důkladném vyčištění je vhodné octovou proceduru v pravidelných intervalech opakovat.
Vodovodní baterii vodní kámen nesluší
V koupelně i v kuchyni se vodní kámen usazuje také na baterii, která pak ztrácí lesk a působí nečistým dojmem. Co na vodní kámen na vodovodní baterii platí? Opět se jedná o ocet, zde ovšem doplněný jedlou sodou nebo citrónem. Ocet a citron voní kámen odstraňují, soda pak naleští povrch. Zde je však potřeba dávat pozor na chromové baterie s vysokým leskem, příliš dlouhé působení kyseliny by mohlo jejich povrch narušit. Zde tedy platí rychle vyčistit a opláchnout. V případě většího znečištění je možno nechat působit ocet nebo citron déle, ale opláchnutí musí být opravdu důkladné. Vodovodní kohoutek nejlépe vyčistíte umístěním hrníčku s octem na hrdlo vodovodu nebo omotáním vatou namočenou do octa. Necháte cca 1 hodinu působit, sundáte, opláchnete a otřete.
Vodní kámen může zničit vaši pračku
Aby vaše pračka prala efektivně a se všemi funkcemi, musí z ní být vodní kámen odstraňován pravidelně. I zde vám pomůže ocet. Jak tedy vyčistit pračku octem? Nejčastěji používaným způsobem je nalití cca půl litru octa do bubnu pračky a využití programu na 90 stupňů. Poté je možno pustit program ještě jednou jen s vodou, na propláchnutí. Tento proces by se měl opakovat jednou měsíčně. Jinak je možno přidávat ocet místo aviváže, přibližně 1-2 polévkové lžíce na jednu dávku prádla. Ocet pak působí jako prevence a dezinfekce. Prádlo v takovém případě není po octu cítit. Stejným způsobem můžete vyčistit i myčku nádobí.
Zdroj obrázků: www.pixabay.com