Zelené střechy pro krásu i užitek
Kategorie: Dům
Vloženo: 12. 2. 2020
Zelené střechy mohou být nenápadné nebo tvořit stěžejní bod domu, který k sobě přitahuje pohledy všech kolemjdoucích. V zahraničí jsou tyto krytiny střech stále populárnější a staly se inspirací i pro kreativní obyvatele tuzemska. Při správném založení a péči mají zelené střechy řadu výhod. Můžete si vybírat z velkého počtu možností, je však potřeba vědět, jaké rostliny zvolit a jak střechu správně připravit na osázení. Pokud si nejste jisti, zda je pro vaši střechu zelená pokrývka tím pravým, můžete se poradit s odborníky.
Co vám nabízí zelená střecha
Tím nejčastějším důvodem, proč si lidé pořizují zelené střechy, je krása. Důvod je jasný – pohled na tmavou střechu z plechu nebo asfaltových pásů se určitě nevyrovná okouzlení osázenou zelenou plochou. Tento typ střechy je však možno využít i jako terasu, kde můžete posedět s přáteli či rodinou nebo si zde pěstovat další rostliny, jako třeba bylinky do kuchyně. Stejně tak, je možné využít zelenou střechu také na vaší pergolu. Nespornou výhodou, kterou majitelé většinou ocení až později, je spotřeba vody. Pokud přijdou vytrvalé velké deště, střešní zahrada velkou část této vody pojme a zbytek nechá odtéci, ale jen pomalu. Nehrozí tak přeplnění kanálů, nádob na dešťovou vodu nebo zařízení pro vsakování. Zbavíte se tak i nebezpečí, že dešťová voda z vašeho pozemku poškodí sousední pozemky nebo stavby. Bydlíte-li v hustě osídlené oblasti, pomůže vám zelená střecha snížit teplotu a zlepšit mikroklima, navíc bude zachycovat část prachu.
Jaké zelené střechy existují?
Zelené neboli vegetační střechy jsou dvojího typu. Odborně se označují jako extenzivní a intenzivní. Intenzivní střechy se vyznačují vyšší váhou, se kterou je potřeba počítat s ohledem na nosnost konstrukce domu. Musí zde být poměrně vysoká vrstva zeminy, protože se zde pěstují nejen skalničky a tráva, ale i kvetoucí rostliny nebo menší keře. Tento typ střechy se většinou volí tam, kde má střecha sloužit i k posezení nebo jako malá zahrádka. Pokud vaší volbou bude extenzivní zelená střecha, nebudete muset použít velké množství zeminy, ale vysazené rostliny budu patřit nejméně náročným druhům. Velkou předností tohoto typu střechy je minimální údržba. Většinou se na ní nacházejí sukulentní rostliny či oblíbené skupiny netřesků. Když si správně zvolíte dodavatele, poradí vám s osazením i podle typu vaší střechy.
Co tvoří základ zelené střechy
Každá střecha by měla mít dostatečně silnou nosnou konstrukci, tepelnou izolaci a měla by být vybavena také parozábranou. Tepelná izolace má být natolik pevná, aby odolala i vyššímu tlaku, zvláště tehdy, bude-li se po střeše chodit. K tomuto účelu existují i speciální výrobky. Pod zelenou střechou musí být položena dostatečně silná vrstva, která slouží jako hydroizolace. Ochraňuje střechu před zatečením a musí vydržet dlouhodobé působení vody, protože zeleň tekutiny neustále hromadí. Nejvyšší vrstva navíc brání kořínkům rostlin, aby prorostly do nižších vrstev a odolnost narušily. Jako hydroizolace se používají speciální fólie nebo asfaltové pásy. Na tento hydroizolační povrch je vhodné umístit ještě geotextilii. Hydroizolaci je nutno věnovat dostatek pozornosti a provést závěrečnou kontrolu těsnosti. Perfektní práce na tomto základě je předpokladem konečného úspěchu.
I dalším vrstvám je potřeba věnovat dostatek pozornosti
Po hydroizolaci se klade drenážní a akumulační vrstva, ve které se zachycuje voda. Vhodnou volbou je nopková fólie, která umí vodu odvést i zadržet. Jinou možností je použití štěrku a rašeliny nebo rohoží. Zde už je potřeba počítat se sklonem střechy a mít promyšleno, jaké rostliny se budou vysazovat. Pokud by střecha měla příliš velký sklon, drenážní vrstva se vypouští a posiluje se vrstva akumulační. Následující vrstva je filtrační, většinou se na ni používá geotextilie. Její úlohou je ochrana spodních vrstev před nečistotami. Závěrečnou vrstvu tvoří zemina. Při její volbě je potřeba brát v úvahu výběr rostlin. V každém případě je tvořen vhodným poměrem humusu a minerálních složek. Tato vrstva musí být dostatečně propustná, ale současně má zadržet potřebné množství vody.
Jaké rostliny vybírat?
Posledním úkolem je výběr rostlin. Jestliže toužíte po bujné zeleni, poraďte se raději s odborníky, abyste střechu příliš nezatížili, popřípadě abyste ji ještě vyztužili. Můžete zvolit lehkou střechu porostlou jen mechy nebo sukulenty, či pochozí střechu s celou škálou rostlin. Výběr se odvíjí od dostatečné tloušťky substrátu. Vezměte v úvahu i to, kolik času budete vynakládat na údržbu. Celou věc můžete svěřit profesionálům nebo se pustit zelené střechy svépomocí. V každém případě zelená střecha váš dům ozvláštní a poskytne vám další krásné místo pro pobyt nebo alespoň pastvu pro oči.
Zdroj obrázků: www.ecosedum.cz