Jak vybrat nejlepší štípačku na dřevo?
Kategorie: Hobby a zahrada
Vloženo: 7. 5. 2019
Patříte mezi lidi, kteří topí dřevem a nebaví Vás dřít se každoročně při jeho přípravě? Právě pro Vás je tu nabídka nejrůznějších štípačů dřeva, se kterými zvládnete dřevo na zimu připravit během několika chvil!
Jde o šikovné pomocníky nejen pro chataře a chalupáře. S touto zahradní technikou se nemusíte bát o svou bezpečnost a o své zdraví. Jejich užití je mimoto tak jednoduché a fyzicky nenáročné, že s jejich pomocí zvládne jinak náročnou práci třeba i Vaše žena.
Druhy štípačů dřeva
eBudete-li uvažovat o koupi štípače, je potřeba zodpovědět si nejdříve základní otázku. Klíčovým faktorem totiž je, jaký druh polen používáte pro Váš kotel nebo krb. Jde o malá polínka na oheň nebo masívní metrová polena? Dle odpovědi pak přizpůsobte výběr toho kterého štípače. Obecně rozlišujeme dva typy štípačů dřeva a to štípače vertikální a štípače horizontální.
Horizontální štípače dřeva
Tento druh je vhodný zejména pro ty z Vás, kteří pracují s menšími poleny, a to o průměru od 5 cm do 35 cm a délkou polene od 25 cm do zhruba půl metru. Jediné, co musíte udělat, je vložit špalek z kulatiny do štípače a ten pak zbytek práce udělá jednoduše za Vás. Štípač pracuje tak, že tlačí pístový posuvník proti pevnému klínu hydraulickou silou několika tun, což umožní rozštípnout špalek během několika málo vteřin.
Na trhu jsou nejrůznější varianty těchto druhů štípačů, lišící se jak velikostí polen, která do nich lze vkládat, tak tlačnou silou, kterou stroj produkuje (obvykle 4 – 6 tun). Dále lze vybírat podle příkonu, či hmotnosti štípače. Při jeho pořizování samozřejmě zohledněte všechny elementy.
V zásadě platí jednoduchá poučka – čím větší tlačná síla, která umožní jednodušší rozštípání dřeva, tím větší příkon, celková hmotnost a následně i cena výrobku.
Horizontální štípače mají tu výhodu, že je lze jednoduše připojit k domácí zásuvce. Mimoto jejich hmotnost umožňuje, abyste si je postavili na takové místo, kde budete moci pohodlně pracovat a nebudete se muset sklánět s každým polenem.
Obávat se o své zdraví, na rozdíl od používání klasické sekery, nemusíte. Přestože přístroj vyvíjí obrovský tlak, je vždy navržen tak, aby splňoval přísná bezpečnostní kritéria. Ke spuštění mechanismu je potřeba, abyste uchopili ovládací páčky obouručně, což eliminuje riziko úrazů Vašich horních končetin.
Vertikální štípače dřeva
Vertikální štípače dřeva se hodí spíše pro ty, kdo potřebují zpracovat vetší a robustnější kousky (až do délky 106 cm a průměru polena 52 cm). Díky masivní konstrukci a výkonějšímu motoru jsou schopné vyprodukovat takovou sílu, která jednoduše roztrhne i sukovité a tvrdé kusy polen.
Principiálně se vertikální štípače neliší od těch horizontálních. Kulatina se postaví na nastavitelnou desku (nemusíte tedy těžké poleno zvedat do výšky) a zbytek práce vykoná štípací tlak. Ten se u vertikálních štípaček pohybuje obvykle od 5,5 do 12 tun. Ti z Vás, kteří jsou skutečně nároční mohou však sehnat i stroje nad 12 tun. Netřeba dodávat, že cena takových výrobků se pohybuje v řádech několika desítek tisíc korun a jejich využití pro běžného uživatele je diskutabilní.
Při koupi myslete na to, že elektromotor vertikální štípačky vyžaduje trojfázový proud.
Tip: Zeptejte se svého prodejce na možnost dokoupit křížový štípací klín, který přeštípne polínko rovnou na čtvrtiny a ulehčí Vám tak významně práci.
HORIZONTÁLNÍ
VERTIKÁLNÍ
|
Důvody proč si pořídit štípačku dřeva:
• rychlost
• efektivita
• jednoduchost
• pohodlnost
• bezpečnost
Podrobný test štípaček dřeva naleznete na Chytryvyber.cz.
Štípačku vždy uschovejte na suchém místě, v zahradním domku, montované garáži nebo v suchém sklepě. Při správném skladování vám štípačka vydrží sloužit mnoho let.
Zdroj obrázků: www.pixabay.com